Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün rahatlıkla her yerden satın alabildiğimiz kotlarımız diğer adıyla Denim, jean,blue jeanlerimiz ilk olarak 1873 yılında maden işçilerini giymesi için üretildi.Daha sonra popüler insanları takip etmeyi sevdiğimiz için  1950’lerde James Dean gibi ünlülerin giymesiyle jean pantalonlar bizim vazgeçilmezlerimiz haline geldi…

James DEAN

 

Özellikle son yıllarda teknolojininde desteğiyle vitrinlerde gördüğümüz renk renk , desen desen kotlarımızın kaç çeşit olduğunuz bilmezseniz firmaların sade size sunduğu modeller ile kendinizi sınırlanmış olursunuz…

Kaç çeşit kot vardır? 

Üretimlerine göre 9 farklı çeşit kot ve 4 ana kalıp (ölçü) kot modelleri mevcuttur.

Şimdi onlara bir göz atalım,

Raw Denim : 

Boyandıktan sonra yıkanma işleminden geçirilmeyen, uzun kullanım sonrası vücuda oturmasıyla tercih edilen bir denim türü.Hemen hemen artık tüm marka vitrinlerinde  raw denim mevcuttur.

 

Selvedge Denim:

 

 

Modern dokuma tezgâhları yerine eski stil mekik dokuma ile çalışan tezgâhlarda üretiliyor. Bu kumaşlar daha dar olduklarından esneme payını maksimize etmek için “selvedge” kenarları birbirine dikiliyor, bu kenarlar kırmızı, beyaz, yeşil, kahverengi veya sarı iplikle birleştiriliyor. Gerçek ‘vintage jean’leri, ‘selvedge’ kenarlarından tanıyabilirsiniz.

 

 

Coated Denim:

 

 

Deri görünümlü denim kumaşlara verilen ad. Kumaş, üzerine likra, reçine, wax gibi maddeler kaplanmasıyla deri kumaş gibi bir görünüme bürünüyor ama maliyeti deri kumaştan daha ucuz oluyor.

Jeggings :

Daha çok bayanların tercih ettiği fakat artık modern dünya şartlarında eşcinsel tercihlerin ön yargısızca kabul edildiği toplumlarda erkeklerinde giymeyi tercih ettiği Denim görünümlü tayt.

 

Destroyed (Yırtık):

Kesilmiş ya da parçalanmış gibi görünen jean.

 

Organik Denim:

 

Tamamen organik koton kullanılarak doğal kumaşlardan yapılıyor, hiçbir şekilde suni gübre veya ilaç kullanılmıyor.

 

Bull Denim :

Klasik denimlerdeki çapraz dokumada biri mavi biri beyaz olan iplik kullanılmasının aksine, kullanılan iplikler dokuma safhasından sonra boyanıyor. Böylece diğer denimlerde olduğu gibi arada beyazlıklar görülmüyor.

Merserize Denim:

 

İpliğe parlaklık vermek ve kumaşı boyaya hazırlamak için denim kumaşının yakıcı soda ile yıkanmasıyla elde edilen bir denim kumaşı. Böylece kumaş boyayı daha iyi tutuyor ve daha uzun süre kalıcı oluyor.

 

Printed Denim (Desenli Denim):

 

Üzerinde desen olan ‘jean’ler lazer tekniği ile kumaş yakılarak da yapılabiliyor. Boyama ve baskı metotları da uygulanabiliyor. Daha sade desenlere ek olarak rengârenk ekose, leopar, çiçek desenli pantolonlar da olabiliyor.

 

Peki kaç  Çeşit Kot kesimi var?

 

Flare:

 

60’s 70’s ve 80 lerin vazgeçilmesi geniş paça kesim jean.

 

Bootcut: 

Bir çok erkeğin rahat olduğu için tercih ettiği Boru paça kesim jean.

 

 

Baggy, Loose, Tapered:

Rahat/bol kesim jean.

 

Skinny, Slim:

Dar kesim jean.

 

 

Unutmayın ki Moda ve tarz kişiye göre şekillenen birşeydir.

  1. Kot kesimlerini ve türlerini bilmezseniz ,
  2. vücudunuz tanıyıp basen ve popo bölgenizi bilmeseniz,
  3. Renk kombinlemeyi bilmezseniz sadece üretici firmaların para kazanmak için hazırladığı seksi reklamlara kanıp moda kurbanı olursunuz.

Vücut tipinize göre nasıl kot giymelisiniz önerisi için bize yazabilirsiniz , size öneride bulunmaktan memnuniyet duyarız.

Güzel bulduğumuz önerdiğimiz giyim şekilleri

 

 

 

%d blogcu bunu beğendi: