Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Merhaba Arkadaşlar,

Bir çoğumuz çorap seçimiz konusunda yetersiziz. Genelde çorap tercih ederken markaların bize sunduğu seçeneklerden satın alımlarımızı yaparız ve bazen yaz günü havlu yün çorap giyip terler bazende naylon ipliğiyle yapılan çoraplar tercih edip ayaklarımıza zarar veririz.

Bu nedenle bir erkek için gittiği ortamlarda ayak kokusu gibi 🙂 durumlardan mahçup olmaması , giydiği kıyafet uygun çorap seçmesi önemlidir.

Kaç çeşit çorap var? 

Yapısı ve modeline göre baktığımızda 3 ana grupta çorapları toplayabiliriz.

Burunlarına göre çorap çeşitleri:

  • Şeffaf Burun:

Çorabın bacak, ayak ve burun kısımlarının aynı kalınlıkta olması demektir. Ultra ince çorapların çoğu bu özelliktedir. Şeffaf burunlu çoraplar önü açık ayakkabılarla, ayak parmaklarının olduğu yerde renk farkına neden olmaksızın rahatlıkla giyilebilir ancak bu özellik çorabın burun bölgesinin daha narin olduğunu gösterir.

 

  • Dayanıklı Burun:

Burnu takviyeli çoraplar daha gelenekseldir. Görünümünden de farkedebileceğiniz gibi burun kısımlarındaki örgüsü daha kalın ve sağlamdır. Hem örgüsü, hem de denyesi (anlamı için tıklayınız.)çorabın geri kalan bacak kısmından farklıdır. Bu da burnu güçlendirir ve şeffaf burundan daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlar.

 

Örgü çeşitlerine göre çorap çeşitleri:

 

  • Pamuk Ağlı:

Pamuk ağlı çoraplar konforlu olmasının yanı sıra, pamuğun hava alan bir madde olmasından dolayı kişisel hijyen açısından faydalıdır.

  • Naylon Ağlı :

Pamuklu ağlar gibi naylon ağlı çoraplar da konforunuzu artırır ancak pamuktan yapılmadığı için hava geçirgenliği daha azdır. Ve genellikle erkeklerde ayakları uzun süre ayakkabıda kalınca kokuya neden olmaktadırlar.

 

 Boylarına göre çorap çeşitleri :

  • Ayakkabı çorabı:

Ten rengi, siyah ya da beyaz renklerde olan ve sadece ayağın tabanı ve ucu olan minik çoraplardır. Şeffaf modelleri de vardır.

  • Spor çoraplar: 

Bilekte biten ve daha çok spor ayakkabılarla giyilen kısa çoraplardır.

  • Soket çoraplar:

Baldırlarda ve diz altında biten ara boy çoraplardır.

 

 

Peki kıyafetlere göre nasıl bir çorap seçmeliyim?

Hepimizin en büyük karmaşa yaşadığı konular birisi budur aslında, bazı zıt renkler modası nedeniyle bu durum son günlerde çok yanlış temsil edilse de eğer stil sahibi bir olmak istiyorsanız kıyafetinize en yakın renkte bir çorap seçmenizi tercih ederiz.  Renkler arasında sıcak ve soğuk olmak üzere ayrımlar vardır, çok soğuk bir renk  kıyafetinizin altına dikkat çekiçi bir sıcak renk çorap giyerseniz “dost başa değil ayağa bakar”deyimindeki gibi çoraplarınızla gündem olup eleştirilirsiniz.

Peki nasıl tercihler yapmalısınız , kıyafete göre çorap seçerken aşağıdaki renk düzeni gibi birbirine yakın renklerle kombin oluşturmaya özen gösterirseniz zarif bir şıklık, ilgi çekici bir kombin tamamlayıcılığı sizi bekleyecektir.

Unutmayın ki konu çorapta olsa renklerin insanlar üzerinde kaçınılmaz etkileri vardır.

 

Bazı uyumlu bulduğumuz çorap seçimleri

 

 

Unutmayalım ki bizim burada bahsettiğimiz renk uyumu günlük hayatımızda ve arkadaşlarımızla olan sosyal yaşantımız için geçerlidir. Bir moda haftasına yada aykırı bir şekilde dikkat çekmeniz gereken bir yere gidiyorsanız, siyah bir takımın altına cırtlak kırmızı   çorap tercih edebilirsiniz. Fakat bilmemiz gereken altın kural aykırı bir karakter çok kısa süre hafızalarda kalırken şıklığıyla iz bırakan bir centilmen her zaman hatırlanır…

Kış için bazı trend çorap kullanımları :

Kış için trend çorap kullanımları

 

Bazen moda herkeste aynı şıklıkta durmaz ve çıplak bırakabilir…

 

Kıyafetinize göre nasıl çorap  giymelisiniz önerisi için bize yazabilirsiniz , size öneride bulunmaktan memnuniyet duyarız.

%d blogcu bunu beğendi: