Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Merhaba Arkadaşlar,

Hepimizin en çok zorlandığı konulardan bir tanesi de yüz tipimize göre gözlük seçimidir. Genelde vitrinlerde ve tanıtımlarda gördüğümüz gözlükleri heves edip takmak için alırız fakat doğru olan, stil sahibi biri olmak istiyorsak yüzümüze uygun gözlüğü tercih etmektedir.

Peki yüz şeklimize göre uygun gözlüğü nasıl anlarız?

*Yüzünüz dikey uzun ise, *Kare çene hattına sahipseniz, *Yüzünüz düz ve geniş ise, Yüzünüz dikdörtgen ise geometri kontrastlı yuvarlak çerçeveler seçin. Dikey olarak Uzun boylu kareleri gözlüklerden kaçının ve yüzünüze genişlik veren gözlükleri seçin.

ovalxx

Oval yüz tipine sahipseniz çok şanslısınız çünkü orantılı yüz hatlarınız sayesinde beğendiğiniz herhangi bir gözlük modelini alabilirsiniz. Ayrıca yeni trendleri denemek istiyorsanız, gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz.

yuvarlak

Eğer yuvarlak yüz tipine sahipseniz, yüzünüzü uzun ve ince gösterecek modelleri tercih etmelisiniz. Dolayısı ile seçeceğiniz çerçeve yüzünüzün en geniş kısmıyla aynı genişlikte ya da biraz daha genişçe bir model olmalı. Ayrıca kare ya da dikdörtgen gibi keskin hatlı modeller yüzünüze çok daha fazla yakışacaktır. Özellikle yuvarlak hatlı modellerden uzak durmaya çalışmalısınız.

elmas_face

Alnınız dar, çeneniz ufak ve elmacık kemikleriniz de belirginse elmas yüz tipine sahipsiniz demektir. Bu şartlar altında oval çerçeveli güneş gözlüklerini tercih etmeniz sizin için çok daha doğru olacaktır. Eğer oval gözlüklerden hoşlanmıyorsanız köşeleri hafif yuvarlak, dikdörtgen bir çerçeve modelini de tercih edebilirsiniz.

 

kare

Geniş çene kemikleri, alın ve elmacık kemiklerine sahipseniz, kare yüz tipi grubuna giriyorsunuz demektir. Sizin zaten köşeli olan yüz hatlarınızı yumuşatmak için yuvarlak hatlı güneş gözlüklerini tercih etmeniz gerekiyor. Yuvarlak köşeli ya da “cat eye” tabir edilen çerçeveler yüzünüze çok yakışacaktır.

 

ucgen

Yüzünüz alnınızdan çenenize doğru daralıyorsa, üçgen yüz tipine sahipsiniz demektir. “Cat eye” gözlükler alnınızdan çenenize doğru geçişi yumuşatacağı için size çok yakışacaktır. Bu tip gözlükleri sevmiyorsanız, alt kısmı çerçevesiz olan metal modelleri de tercih edebilirsiniz.

Bazı ideal gözlük kullanımları 

 

%d blogcu bunu beğendi: